VIDEOINSTALLATSIOON VESKI KEHANDIL

Oktoobris 2021.a valmis lõpuks üks kauaoodatud projekt! Ideid loopisime juba 2020.aasta sügavas koroonakevades, kui meil avanes võimalus taotleda Turismiettevõtete ärimudeli rakendamise toetust!! Meede aitas meie visiooni ellu viia! Ja nüüd rullubki meie ees lahti üks äge lugu Veski kehandil!

Millest see lugu räägib? See on tükike saare ja pisuke Veski lugu 😉

  • Jää tagant tõuseb päike. Jää hakkab seepeale sulades pragunema. Jäätükid kukuvad. Jää alt sulab välja kadakane rand, mille kaldal on lösutamas hülged.
  • Kadakate vahelt ilmuvad välja “koopainimestest” hülgeküttide kamp, kes on parasjagu jahtimas rannal lösutavaid hülgeid. Visatakse oda. Oda lendab kaarjalt üle taevavõlvi ja läbistab päikese. Läbistades muutub oda meteoriidiks, mis langeb tagasi Saaremaa pinnale ja prantsatades lendab sädemeid.
  • Sädemed lendavad ja näeme, et taotakse sularauda. Sularauast valmistatakse mõõka. Haamer lööb vastu alasit ja mingi hetk muutub haamer teiseks mõõgaks.
  • Rauda tagudes oleme korraga sattunud lahinguväljale. Lendab sädemeid.
  • Sädemetest tekib kiludest merre kalaparv, mis liigub ringi. Kalaparv ujub. Hetk hiljem maandub võileiva peale tikuvõileiva tikk Eesti lipuga ja pärast seda metamorfeerub kiluvõileivast tikuga suure purjega Viikingite laev. Meri tõuseb tagasi laeva põhja kõrgusele ja laev õõtsub merel juba ristisõdijatega.
  • Kuressaare linna keskele, vana Veski kohale ehitatakse Apostliku Vene Õigeusu puukirik. Kõrvalt ilmub tuli, mis käib üle linna. Kirik põleb maha.
  • Kiriku asemele ehitatakse elusuuruses veski kere koos oma kõigi mehhanismidega sees. Tiivad käivad üle tuuliku kere. Tuulik nüüd töötab. Kere muutub läbipaistvaks ja näeme kuidas tuuliku mehhanismid teevad tööd. Jahvatatakse jahu. On aasta 1899, mil Veski ehitati.
  • Keerlevad Saaremaa-mustrilised rahvarõiva seelikus tüdrukud. Ajalooliselt on ikka kogunetud veskite juurde, lauldud, tantsitud, söödud.
  • Viljaterad täidavad kogu veski. Viljateradest pruulitakse nüüdseks õlut. Aasta on 1974, mil jahuveskist on saanud populaarseim kohvik Saaremaal 🙂

See, mida me Veski kehandil näeme, on püsiinstallatsioon. On loodud selleks, et jääda! Päikeseloojangust päikesetõusuni, hetkel iga 16 minuti järel! Kl.22-ni koos heliga.

Tulge ja vaadake! See on kõigi rõõmuks! 🙂

Aitäh RGB tehnilise ja muusikalise lahenduse eest, BOP animation tehnilise stsenaariumi eest, sisekujundusbüroo Kuldne Muna idee eest ja suur tänu EAS Turismiettevõtete ärimudeli rakendamise toetuse eest! 🙂